Filmy z prostředí elektronické taneční hudby, které by vás mohly bavit

Za desítky let od vzniku prvních elektronických hudebních žánrů byla o tomto fenoménu natočena celá řada autentických dokumentů, ale tato hudba a s ní spojené dění pronikly také do hraných filmů. Podzimní plískanice se blíží a spíš než venku na čerstvém vzduchu budete zřejmě po party regenerovat doma v teple, a tak vám určitě přijde vhod pár tipů, na které snímky se během pochmurného počasí mrknout.  

Pump Up the Volume (2001)

Dokument, který popisuje vývoj žánru house od jeho počátků v Chicagu až po konec devadesátých let. Ve snímku se objeví mnoho dnes legendárních osobností, mimo jiné již zesnulý Frankie Knuckles (přezdívaný The Godfather of House) nebo britský DJ Pete Tong úzce spojený s BBC. Ten stojí za jedním z nejznámějších pořadů stanice BBC Radio 1 – pravidelným Essential Mixem.

It’s All Gone Pete Tong (2004)

A ještě jednou Pete Tong ☺ Jeho jméno má v názvu hraný film, jehož hlavní postavou je Frankie Wilde, oblíbený DJ na Ibize, který se na výsluní hřeje už řadu let. Jeho životní styl plný nekončících party, sexu, drog a alkoholu má ale zásadní vliv i na jeho zdraví. Následkem tohoto náporu Frankie ohluchne a začne hledat cestu, jak si poradit nejen s kariérou DJe, ale i se svým osobním životem.

The Summer of Rave 1989 (2006)

Britský dokument, který popisuje události z roku 1989 ve Velké Británii, kdy došlo k obrovskému rozmachu acid housu a rave parties. Pro období na konci osmdesátých let se v Británii vžil název Second Summer of Love, což byl odkaz na původní „léto lásky“ v šedesátých letech, kdy se rozšířilo hnutí hippies. Symbolem tohoto druhého léta lásky se stal dodnes notoricky známý žlutý smajlík.

Don’t Forget to Go Home (2006)

Dokument z roku 2006 ukazuje berlínskou taneční scénu a lidi kolem ní. Mnozí návštěvníci parties dokážou zůstat celý víkend na nohou a bez hodiny spánku pak v pondělí opět vyrazit do práce. Film ale není jen o zábavě. Na konkrétních příkladech ukazuje, jak negativně může nespoutaný životní styl své vyznavače ovlivnit, pokud ho nedokážou udržet v rozumných mezích.

 

Berlin Calling (2008)

Hlavní roli v tomhle německém filmu si zahrál Paul Kalkbrenner, který je zároveň autorem povedeného soundtracku. Příběh slavného DJe, který kvůli nadměrné konzumaci drog skončí s vážnými psychickými problémy v léčebně, sice nepřináší žádnou převratnou zápletku, ale určitě stojí za vidění. Protože se z velké části odehrává v Berlíně, potěší zejména ty, kdo mají německou metropoli a její atmosféru rádi. A soundtrack funguje skvěle sám o sobě i bez filmu.

Leave the World Behind (2014)

Film Leave the World Behind vás vezme na rozlučkové turné Swedish House Mafia, kterou tvořili DJs Axwell, Steve Angello a Sebastian Ingrosso. Dokument se víc než jejich hudbě věnuje osobním vztahům a důvodům, proč se rozhodli vzájemnou spolupráci ukončit. Nečekejte tedy žádnou veselou party podívanou, ale spíš trochu pesimistickou sondu do zákulisí fungování tanečního byznysu a do soukromí této trojice.

 

Filmů a dokumentů o elektronické hudbě a s ní spojené kultuře je obrovské množství, rozhodně tedy tenhle výčet neberte jako finální. V budoucnu na našem blogu vám přineseme další tipy na snímky, které stojí za to vidět.