Pět geniálních samplů použitých v elektronické hudbě

Taneční hudba a samplování patří k sobě. Vzít si motiv z nějaké písně a kreativně ho použít v nové, to je umění, které nemá nic společného se zlodějinou. Samplovat neznamená krást, ale oživovat zapomenuté motivy v novém prostředí. Podívejte se na pět producentů, kteří skvěle použili samply ve své hudbě.

Roni Size – Brown Paper Bag (1997)

Kmotr funku James Brown je vlastně také trochu kmotrem hned několika žánrů taneční hudby. Rytmické přechody z jeho tracků samploval leckdo, v devadesátých letech zmutovaly z hip hopu do drum’n’bassu a následně do breakbeatu. Producenti je různě natahovali a smršťovali, málokde ale fungovaly tak skvěle jako v kultovním tracku drum’n’bassového krále Roniho Size.

Armand van Helden – You Don’t Know Me (1998)

Jedna plus jedna se nemusí vždycky rovnat jen dva. V případě samplingu se použití několika unikátních samplů znásobuje a vzniká nová kvalita. You Don’t Know Me byl obří hit na konci devadesátých let, v němž newyorská garageová legenda spojila smyčce z disco šlágru Dance With You od Carrie Lucasové a beat z houseové klasiky Plastic Dreams od Jaydee. Někdy stačí jen správný recept!

Daft Punk – One More Time (2000)

Jestli někoho považovat za mistry v použití samplů, pak jsou to francouzští roboti Daft Punk. Jejich desky, od Homework po Random Access Memories, jsou trochu jako záznamy z výletů do cukrářství, z něhož si dva mlsouni odnesou ingredience na svůj dokonalý dort. Jejich hit z roku 2000 z alba Discovery by nebyl nic bez samplu z tracku More Spell on You od Eddieho Johnse. Vzít úryvek z tracku naprosto zapomenutého funkového zpěváka ze sedmdesátých let a postavit na něm globální hit... To je skutečná magie, kterou umí jen Daft Punk.

M.I.A. – Paper Planes (2007)

Srílanská rapperka M.I.A. a americký producent Diplo byli v polovině nulté dekády nezastavitelní a jejich divoké eklektické koláže definovaly zvuk volnomyšlenkářské taneční hudby nového tisíciletí. Bohužel se pak rozešli a Diplo pokračoval jako Major Lazer nebo psal hity pro Justina Biebera. Paper Planes psali, když se rozcházeli, a je pomníkem jejich spolupráce – na africký beat naroubovali samply cinkající pokladničky a výstřelů a k tomu přidali motiv z písně Straight to Hell anglických punkerů The Clash. Její název prý dobře odrážel to, čím tehdy procházeli.

deadmau5 – You Need a Ladder (2010)

Zvuky z počítačových her jsou něco, co mají v hlavě zaseknuté celé generace, a tak jsou pro producenty ideálním způsobem, jak si zaháčkovat své posluchače. Pro singl z roku 2010 si producent deadmou5 snad ani nemohl vybrat ikoničtější melodii než tu z kultovní videohry Legend of Zelda z poloviny osmdesátých let. I díky tomuto samplu od Myšáka se japonský skladatel Koji Kondo dočkal zasloužené slávy – dnes mu vychází kompilace melodií, které skupují nadšení fanoušci dřevních počítačových her.