Očekávané trendy na elektronické scéně v roce 2018

Aktuální letopočet bude nepochybně pro taneční hudbu znovu rokem hojnosti. Jak by mohl vypadat, co se týče žhavých trendů? Zkusili jsme si zahrát na věštce.

Dominance streamovacích služeb

Bez streamování si už dnes život skoro neumíme představit. V roce 2018 budou Spotify, Apple Music a další ovlivňovat to, jak konzumujeme hudbu, ještě výrazněji než dosud. Fanoušci se budou dál těšit z nepřeberné nabídky, vkus většinového (a tudíž méně vybíravého) posluchače budou určovat kurátorované playlisty. Kdo z muzikantů v nich bude, ten se nemusí bát neviditelnosti. Kdo se do nich neprotlačí, ten zůstane na okraji pozornosti.

Splývání žánrových hranic

Je to hip hop, nebo dance music? Už v roce 2017 jsme si tuto otázku kladli nad spoustou tracků a žánrové dilema rozhodně nezmizí ani letos. Stylové hybridy jsou trendem, spousta hitů posledních let vznikla na průsečíku trapu, housu či dancehallu a těžko očekávat, že nás tohle míchání přestane bavit. A platit to bude i o velkých festivalech, které přestanou rozlišovat mezi klientelami žánrů.

Devadesátky budou vládnout

Retro cykly prostě nejde ošálit. Rok 1998 byl jedním z nejúspěšnějších v dějinách elektronické hudby a dvacet let poté by si podle nepsaných pravidel popkultury měly některé z prvků tehdejší muziky udělat návratové kolečko. Třeba takové radostné třeštění big beatu (Propellerheads, Fatboy Slim) nebo další vlnu elegantního french disca (Air, Motorbass, Cassius) by dnešní kluby, unavené z kolovrátku EDM, potřebovaly jako sůl.

Ještě větší hvězdy

DJ je značka. Tato poučka by se už pomalu mohla tesat do kamene nebo přinejmenším psát do knih o marketingu. Dobrá hudba nestačí. Bez ní se to neobejde, ale každý úspěšný producent či DJ musí mít i něco, čím se odliší od ostatních, vystoupí z davu. Kdo chce uspět, bude si to nepochybně brát k srdci i v roce 2018. Kult některých DJů bude dál stoupat k nebesům. K malé radosti pamětníků raveové éry, která hlásala, že v klubu jsou si všichni rovni.

Exploze exotiky

Za oceánem je to o něco větší než v Evropě, ale i tady se tancovalo na Despacito. Nebyla to náhoda. Latinskoamerická hudba je znovu na vzestupu, speciálně reggaeton se v roce 2017 vrátil ve velkém a nedá se očekávat, že by se tenhle žhavý, sluncem nasáklý sound z Portorika chystal zmizet. Latinskoamerické rytmy by ale mohly už brzy v klubech vystřídat ty africké – všemožné fúze taneční hudby a afrobeatu už roky vykukují z okrajů scény a čekají na explozi.