7 zásadních tracků v historii elektronické hudby

V sedmdesátých letech, jež se dají považovat za zlatou éru disca, musela hudba německých Kraftwerk mnohým znít jako z jiné planety. I přes to, nebo možná právě proto sklidila jejich skladba Autobahn obrovský úspěch, a to i v komerčních hudebních žebříčcích. Podle mnoha hudebních kritiků se dodnes jedná o přelomovou skladbu v historii elektronické hudby. Které další skladby z minulosti jsou zásadní? 

1. Kraftwerk – Autobahn (1974)

Skupina Kraftwerk založená v roce 1969 v Düsseldorfu patří bezpochyby mezi první umělce, kterým se podařilo dostat elektronickou hudbu do širšího povědomí. Kraftwerk jsou dodnes právem považováni za inovátory, kteří ovlivnili celou řadu dalších hudebních producentů a projektů. Album Autobahn, jež obsahuje stejnojmennou titulní skladbu, je sice až jejich čtvrtou studiovou nahrávkou, ale prvním albem, jemuž se podařilo prorazit i do komerčních hudebních žebříčků.
 

2. Giorgio Moroder & Donna Summer – I Feel Love (1977)

Producent Giorgio Moroder, který stojí za úspěchem tohoto hitu, využil při nahrávání pouze syntezátor a nastavil tak nový směr, jenž výrazně posunul další vývoj disca, ale také housu, techna a dalších elektronických žánrů. K úspěchu skladby kromě chytlavé melodie přispělo i to, že se v ní objevila tehdy velmi slavná zpěvačka Donna Summer. Moroder sám tuhle skladbu označil za „skutečný začátek elektronické taneční hudby“.

 

3. New Order – Blue Monday (1983)

Ikonická píseň od britské elektro-rockové kapely New Order se stala jakousi hymnou elektronické scény osmdesátých let. Slyšet jste ji v té době mohli z tanečních klubů po celém světě. Jedná se také o skladbu, která drží světový rekord v počtu prodaných singlů na dvanáctipalcových deskách. Inspiraci při nahrávání této skladby prý New Order čerpali mimo jiné ve zvuku Kraftwerk a ve vokální lince jedné ze skladeb Donny Summer.

 

4. Moby – Go (1990)

Richard Hall známý pod jménem Moby v roce 1990 předělal hudební motiv ze seriálu Twin Peaks od režiséra Davida Lynche a vydal tento track pod názvem Go. Ten se vzápětí stal jedním z největších hitů devadesátkové éry. Zajímavé je také to, že za videoklipem ke skladbě Go stojí slovenský umělec a režisér Ondrej Rudavský.
 

5. Underworld – Born Slippy (NUXX) (1996)

Rozhodně nejznámější skladba britských Underworld v jejich dosavadní historii. Ke kultovnímu statusu jí hodně pomohl film Trainspotting, na jehož soundtracku se objevila. Skladba, jejíž text má prý být monologem člověka závislého na alkoholu, před masivním úspěchem snímku režiséra Dannyho Boylea rozhodně nesklízela nijak velké ovace. Díky extrémní popularitě filmu se ale postupně propracovala do čela hitparád a dnes je považována za jeden z klasických hitů devadesátých let.

 

6. Skrillex – Scary Monsters and Nice Sprites (2010)

Ačkoliv dubstep vznikl v devadesátých letech v Londýně, dlouho se jednalo spíš o nekomerční hudební styl, jehož zastánci a tvůrci rozhodně nevyhledávali místo na výsluní popkultury. Producent Sonny John Moore vystupující pod jménem Skrillex se toho ale rozhodně nebál, a i když ho dnes celá řada jiných interpretů a fanoušků dubstepu odsuzuje a neuznává, dostal se tento hudební styl díky jeho pojetí i k mainstreamovějším hudebním fanouškům.  

 

7. Daft Punk feat. Pharrell Williams and Nile Rodgers – Get Lucky (2012)

Francouzské maskované duo Daft Punk a americký zpěvák a raper Pharrell Williams jsou aktivní muzikanti již od raných devadesátých let, s touto skladbou však společně dobyli první pozici desítek světových hitparád a singl si nakonec zakoupilo přibližně deset milionů fanoušků. Svým způsobem retro motiv kombinující disco a funk si získal neuvěřitelnou popularitu a dal vzniknout nespočtu předělávek a coverů. Bez zajímavosti není ani to, že na albu Random Access Memories, ze kterého track pochází, se objevila i hudební spolupráce s Giorgiem Moroderem, v níž tenhle hudební veterán rekapituluje svůj životní příběh.