Fenomén EDM: Jak to všechno začalo?

Na jaře letošního roku byla pod hlavičkou prestižního International Music Summit in Ibiza zveřejněna detailní ekonomická analýza týkající se světové EDM scény. Globální průmysl spojený s touto scénou ekonomové vyčíslili na úctyhodných 7,4 miliardy dolarů. Stejně jako tomu bylo u mnoha jiných úspěšných fenoménů, cesta elektronické taneční hudby k současné celosvětové oblibě ale začala poměrně nenápadně, často v undergroundu a leckdy stranou zájmu široké veřejnosti. Jak to tedy kdysi celé začalo?

Frankie Knuckles a house

Nedá se rozhodně určit jen jedno místo a jedno jméno, díky kterým EDM scéna vznikla, nicméně pojďme si připomenout aspoň ty nejdůležitější. Kořeny dnešní elektronické taneční hudby samozřejmě leží mimo jiné v discu, raném hiphopu a jamajském dubu, ale pokud bychom měli zmínit jedno konkrétní jméno, tak naprosto klíčovou osobou byl DJ Frankie Knuckles.

Rodák z Bronxu začal na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let v dnes legendárním klubu Warehouse v Chicagu mixovat dohromady disco, soul a evropský synthpop do vlastního stylu, pro který se brzy vžil název house. Ten s největší pravděpodobností vznikl zkrácením názvu zmíněného klubu, v němž byl Frankie Knuckles jako doma. 

Detroitské techno

Zatímco v Chicagu se rozjížděly první house parties, Detroit, kdysi vzkvétající město plné automobilového průmyslu, se začal v sedmdesátých a osmdesátých letech kvůli automatizaci výroby potýkat se zvyšující se nezaměstnaností. Výrazně zde vzrostla zločinnost a počet vražd v přepočtu na obyvatele byl alarmující.

Únik z depresivní reality našla část mladých lidí v hudbě. Konkrétně ve stylu, který zněl naprosto nově, skoro jako zvuky z budoucnosti. Říká se mu detroitské techno a stáli za ním Juan Atkins, Derrick May a Kevin Saunderson. Dnes velká jména, tehdy jenom tři kluci, které bavilo tvořit hudbu. Po vzoru houseových klubů, jimž se velmi dařilo v Chicagu, založili v Detroitu vlastní klub s názvem Music Institute. Místo veselého houseu tady ale pravidelně dunělo techno.

Rave culture

House, techno a s nimi spojené taneční parties se postupem času z Chicaga a Detroitu přelily i do Evropy. Na oblibě tento hudební styl získával zejména ve Velké Británii. Parties se tady z klubů přesouvaly i do větších prostorů, jako byly třeba opuštěné letištní hangáry, sklady nebo místa pod širým nebem.

Kratší parties pro omezené publikum v klubech narostly do několikadenních festivalů a elektronická hudba se dostávala do uší většího množství posluchačů. V roce 1989 se v Německu konala první Love Parade a sjednocené Německo a zejména Berlín se postupně vedle Velké Británie staly jedním z hlavních epicenter dění.

DJs jako celebrity

V osmdesátých a v první polovině devadesátých let znali i ty nejslavnější DJe a producenty většinou jen ti, kdo se o nějaký ze stylů elektronické hudby zajímali víc do hloubky. Po přelomu milénia se ale z těch největších jmen staly celosvětově známé hvězdy a jejich výdělky začaly rapidně stoupat.

Jedním z prvních, komu se podařilo elektronickou taneční hudbu etablovat jako stabilní součást masové kultury, byl nizozemský DJ Tiësto. V roce 2004 vystoupil jako vůbec první DJ živě během zahájení olympijských her v Aténách. Definitivně tak potvrdil, že DJové a producenti elektronické hudby se dostali minimálně na stejnou pozici, jakou do té doby okupovali hollywoodští herci, slavné rockové hvězdy nebo známí sportovci.

V současné době jmen hvězdných DJů přibývá – David Guetta se z francouzské houseové scény probojoval na čela hudebních žebříčků napříč žánry. Definitivní průnik elektronické hudby do nejvyšších pater popu stvrdil celou řadou svých hudebních kolaborací (mimo jiné s Rihannou nebo Pharrellem Williamsem) dnes nejlépe vydělávající DJ světa Calvin Harris.

A co dál?

V dnešním rychle se měnícím světě lze jen těžko předvídat, kam se fenomén elektronické taneční hudby dál posune. Rozhodně to ale nevypadá, že by zájem o ni měl v nejbližších letech utichnout. Spíš naopak. Díky postupující dostupnosti technologií a softwarů na skládání nebo míchání hudby se prostor pro vlastní tvorbu zvětšuje, složit megahit můžete s nadsázkou i doma v ložnici, a tak se dá čekat, že zájem o EDM naopak poroste.